Anasayfa / Haberler / Başkan ATASOY’un 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı Açılışı Mesajı

Başkan ATASOY’un 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı Açılışı Mesajı

11 Eylül 2023 Pazartesi günü başlayacak 2023 – 2024 eğitim- öğretim yılının heyecanı ve coşkusunu yürekten paylaşıyor, başta eğitim camiamız olmak üzere Devletimiz ve milletimiz adına yeni eğitim- öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum.

Teknoloji alanında hızlı gelişmelerin yaşandığı, bu teknolojik gelişmelerin hayatın her alanını önemli derecede etkilediği bir dönemi yaşıyoruz. Bu kapsamda eğitim, bireylerin ve toplumların gelişmesinde en önemli faktörlerden birisi olarak üzerinde durulması ve düşünülmesi gereken önemli bir konudur. Bilginin hızlı değiştiği günümüzde, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın ve gençlerimizin iyi yetişmesi, her yönüyle sağlıklı, ahlaklı, donanımlı ve bilgili bireyler olarak istikbalimize yön vermesi için devlet olarak her türlü seferberliği başlatmış bulunmaktayız.

Eğitim mekanik değil insani bir sistemdir. Bu yüzden eğitimin ana ögesi ve baş öznesi insandır. Çocuklarımızın hayata hazırlandıkları bilgi ve becerilerini geliştirdikleri, aile ortamından sonra ikinci yuvaları olarak gördükleri okullarımızda; sorgulayan ve araştıran bireylerin yetişmesi bizlerin en büyük arzusudur. Çocuklarımızın gözlerindeki ışıltı geleceğimizin yol göstericisi olacaktır. Değerli öğretmenlerimize ve kıymetli ailelerimize bu konuda önemli görevler düşmektedir. Küçük yaşlarda başlayan sorgulama ve araştırma becerisi, okulda verilen eğitimle üst düzey eleştirel düşünme becerisine dönüşmektedir. Böylelikle bilgi ve teknoloji alanında üretim sağlanmakta gelişim gösterilmektedir.

İnsan, hayatta pek çok şeyi başkalarıyla sosyal ilişkiler kurarak öğrenir. Sosyalleşme, kurallara uygun yaşama, empati kurabilme ve ortak değerleri paylaşabilme gibi günümüz insanının hayatında hızla yok olmaya başlayan birçok olumlu değer, çocuk yaşlarda akran gruplarıyla geçirilen zamanda kazanılmaktadır. Okul ortamında çeşitli etkinlikler ve oyunlarla paylaşmayı, kurallara göre davranmayı, başkalarına yardım etmeyi, ekip hâlinde çalışmayı ve stratejik hamleler yapabilme becerisi kazanan çocuklarımız aynı zamanda teknolojinin yok etmeye çalıştığı değerleri kişiliğinin bir parçası haline getirmektedir.

Bu vesileyle en değerli varlıklarımız çocuklarımızın yetişmesi için görevi başındayken şehit olan öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, Sevgili öğrencilerimize, değerli öğretmenlerimize ve kıymetli velilerimize başarı ve kolaylıklar diliyorum.