Anasayfa / Haberler / Isparta’nın Suyu Temiz İlçesi : “ATABEY”

Isparta’nın Suyu Temiz İlçesi : “ATABEY”

Isparta Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 2016 yılının ilk 5 ayında il geneli içme ve kullanma sularından alınan numune sonuçlarına göre alınan 584 numuneden 424’ü İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğe uygun çıkarken, 160 numunenin ise yönetmelik hükümlerine uygun olmadığı belirlendi. Yüzme suyu takip sistemi kapsamında Eğirdir gölü çevresindeki beş plajdan alınan numuneler incelendiğinde ise Altınkum, Bedre ve Taşevi plajları iyi, Yazla ve Kayaağzı plajları ise mükemmel sonuç verdi.

Isparta Halk Sağlığı Müdürlüğü her ay düzenli olarak il merkezi, ilçe ve köylerdeki şebekeye bağlı çeşmelerden numune alarak suların İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğine uygun olup olmadığına ilişkin testler yapıyor. Toplum Sağlığı Merkezi tarafından Isparta il merkezi başta olmak üzere ilçe ve köylerdeki şebekeye bağlı çeşmelerden 2016 yılının ilk beş ayında 584 numune alındı. Alınan numunelerin incelenmesi sonucu 424 numune İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğe uygun çıkarken, 160 numunenin ise yönetmelik hükümlerine uygun olmadığı belirlendi.

HER ZAMAN TEMİZ SU ATABEY’DE

Yapılan denetimlerde her ay alınan numunelerde Atabey ve köylerinden alınan 5 numunenin tamamı İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğe uygun çıktı. Aksu ilçe merkezi ve köylerinden alınan şebeke sularından 7’si için uygun değildir denirken, 21 numune yönetmeliğe uygun çıktı. Eğirdir’de ise denetimler kapsamında alınan 4 numune yönetmeliğe uygun sonuç vermezken 51 numune ise yönetmelik kurallarına uygun sonuç verdi.Gelendost’tan ilk beş ayda şebeke sularından alınan toplam 35 numunenin 9’u yönetmeliğe uygun çıkmazken 26 numuneden uygun sonuç alındı.

Belediye olarak temiz içme suyunun ilerleyen yıllarda da ilçemiz halkı tarafından kullanılabilmesi için ilçemiz içme suyu şebekesi yenilenmeyi devam ettiriyoruz.